Przejdź do treści

Czy robić trzecie badanie prenatalne? Po co?

po co iii badanie prenatalne

Czy robić III-badanie prenatalne?

Wielokrotnie od Pacjentek słyszałem stwierdzenie „mój lekarz powiedział żeby nie robić III-badań prenatalnych, bo w badaniu połówkowym było wszystko ok.” Jest to absolutną nieprawdą. Takie stwierdzenie świadczy o braku znajomości wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Jeżeli ktoś Państwu coś takiego powiedział, znaczy to że nie ma zupełnie żadnego pojęcia o diagnostyce prenatalnej!
Powyższe stwierdzenie może wynikać z faktu że NFZ refunduje u niektórych kobiet tylko dwa badania prenatalne. Jednak to że refundowane są dwa badania, nie oznacza że jest to rozwiązanie najlepsze dla Waszego dziecka.
Według wytycznych, zarówno Polskich jak i międzynarodowych, jeżeli ciąża przebiega prawidłowo wykonujemy trzy badania prenatalne. Natomiast u kobiety u której w badaniu stwierdzono wadę płodu, z reguły trzeba wykonać dużo więcej szczegółowych badań niż tylko trzy.
A więc III-badanie prenatalne powinno być wykonane u każdej kobiety u której w II-badaniu prenatalnym nie stwierdzono żadnych anomalii płodu. Natomiast jeżeli w II-badaniu prenatalnym znaleziona została wada płodu, wówczas dziecko będzie oglądane częściej – jak często to zależy od tego jaka to jest wada.

Dlaczego III-badanie prenatalne powinno być wykonywane u każdej kobiety?

Powodów jest wiele, ale podam jeden z nich, taki najbardziej przemawiający do wyobraźni. W 20 tygodniu dziecko waży około 350g. Powiedzmy że jest całkiem zdrowe. Kto Państwu zagwarantuje, że gdy to samo dziecko będzie miało 1500g (30 tydzień ciąży), dalej będzie zupełnie zdrowe? To tak jakby osoba 20-to letnia poszła do kardiologa, ten zbada i powie że jest wszystko dobrze. Ale czy jest to równoznaczne z tym że ta sama osoba nie będzie miała choroby serca w wieku 30-lat? Z pewnością nie. A ta osoba nie zwiększy swojej masy kilkukrotnie, natomiast dziecko w trakcie życia wewnątrzmacicznego – owszem.
Diagnostyka prenatalna jest po to aby daną chorobę wykryć jak najszybciej. Dzięki temu będziemy mogli jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, zmierzające do wyleczenia lub zminimalizowania skutków danej choroby.

1 komentarz do “Czy robić trzecie badanie prenatalne? Po co?”

  1. Ja spotkałam się z przekonaniem, że badania prenatalne są szkodliwe i są jedynie widzimisię starych matek. W moim przypadku gdyby nie propozycja badań z ust doktor Rozmus-Warcholińska u nas w Częstochowie to nie doszłoby do narodzenia mojego długo wyczekiwanego synka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 3 =