Badanie ultrasonograficzne wykonywane do 10 tygodnia ciąży ma na celu:
- potwierdzenie ciąży
- określenie jej lokalizacji
- ocena rozwoju ciąży
- ocenę wieku ciążowego
- ocenę rytmu serca płodu
- w przypadku ciąż wielopłodowych w trakcie tego badania oceniamy ilość łożysk i worków owodniowych (kosmówkowość i owodniowość) co ma ogromne znaczenie dla dalszej diagnostyki i postępowanie w ciąży.
Podczas badania dokonujemy szczegółowych pomiarów zarodka dzięki czemu możemy m.in. wyznaczyć optymalny termin badania prenatalnego I-trymestru. Jest to szczególnie ważne u pacjentek u których występowały nieregularne miesiączki, lub które po prostu nie pamiętają dokładnej daty ostatniej miesiączki.
Czy powinnam wykonywać badanie USG wczesnej ciąży?
Badanie to nie jest obowiązkowe, jednak jego wykonanie ma kilka niewątpliwych zalet. Jedną z nich jest możliwość dokładnego zaplanowania terminu wykonania badania prenatalnego I-trymestru. Wiadomo, że badanie prenatalne I-trymestru wykonujemy pomiędzy 11+0 a 13+6 tygodniem ciąży. Jednak jest to tylko orientacyjny zakres czasu, ponieważ konkretnie badanie prenatalne I-trymestru możemy wykonać kiedy długość czołowo-ciemieniowa dziecka (CRL) ma minimum 45mm a maksymalnie 84mm. Jednak żadna pacjentka nie może sprawdzić w domu ile milimetrów ma jej dziecko. Zwykle nie ma problemów u pacjentek, które miesiączkowały regularnie i które dokładnie pamiętają datę ostatniej miesiączki. Natomiast u pacjentek miesiączkujących nieregularnie, może się okazać że dziecko będzie już po prostu za duże. Wówczas obliczenie ryzyka zespołów genetycznych będzie niemożliwe.
Ponadto optymalnie jeśli badanie prenatalne będzie wykonane kiedy długość CRL mieści się w zakresie ok. 55-70mm. Wykonując ocenę wczesnej ciąży pomiędzy 7 a 10 tygodniem ciąży, i znając tempo wzrostu dziecka, możemy bez problemu umówić się na optymalny termin badania prenatalnego I-trymestru.