Przejdź do treści

Przez kogo powinno być wykonywane badanie prenatalne?

Badanie to powinno być wykonane przez lekarza posiadającą duże doświadczenie. Jednak nie chodzi tu o doświadczenie w zakresie ginekologii i położnictwa. Chodzi o doświadczenie w ultrasonograficznej ocenie nieurodzonego dziecka oraz w wykrywaniu wad i nieprawidłowości u płodu

Co rozumieć przez termin doświadczenie? Jest to pojęcie szerokie – z jednej strony chodzi o ilość badań wykonywanych każdego dnia. Wiadomo im więcej takich badań wykonuje dany lekarz, tym jego doświadczenie jest większe.

Ale ilość to nie wszystko – weźmy prosty przykład: pewnego rodzaju odmiana fizjologii – ARSA czyli błądząca tętnica podobojczykowa prawa. Jeżeli ktoś nie wie jak jej szukać, nigdy jej nie znajdzie. Słyszałem od wielu świetnych lekarzy, że nigdy w USG tego naczynia nie widzieli. Pomimo że wykonują kilkanaście badań dziennie. Jak to możliwe skoro częstość jej występowania to (zależnie od piśmiennictwa) ok. 0,5% populacji. A więc osoba wykonująca kilkanaście badań dziennie powinna widzieć to naczynie nie rzadziej niż raz na dwa – cztery tygodnie.

To jest tylko przykład, ARSA to akurat nie wada, to odmiana fizjologii (chyba że występuje u płodu w korelacji z innymi „markerami nieprawidłowości genetycznych”, ale to już inny temat), zazwyczaj nieznalezienie jej nie wpływa na rokowanie u dziecka. Ale podobnie jest np. z TGA czyli przełożeniem wielkich pni tętniczych. Ktoś kto nie wie jak szukać tej wady serca, nigdy jej nie znajdzie. A tutaj konsekwencje dla dziecka mogą być dużo poważniejsze.

2 komentarze do “Przez kogo powinno być wykonywane badanie prenatalne?”

  1. Witam. Ja z takim pytaniem do Dr Nylca
    Czy wykonuje Pan badania prenatnalne w innych placowkach czy tylko w Sigma Bi w Bytomiu? Bo niestety nie ma tam juz terminów przypadajacych na moje badanie😳…
    Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − cztery =